Kolka, to częsty problem brzuszka u maluszków. Może być szczególnie frustrująca dla rodziców, ponieważ cierpienie dziecka pojawia się bez wyraźnego powodu i żadna ilość pocieszenia nie wydaje się przynosić ulgi. Niestety chcąc nie chcąc zatem musimy zmierzyć się z nimi, ale zacznijmy od tego jak je w ogóle rozpoznać.
Objawy
Kolka najczęściej występuje w pierwszych trzech miesiącach. Wówczas możesz zaobserwować, że dziecko denerwuje się i płacze, zwłaszcza. Tylko, że co jest normalnym płaczem, a co nie? Ogólnie kolka jest definiowana jako płacz przez trzy lub więcej godzin dziennie, trzy lub więcej dni w tygodniu.
Przyczyny
Możliwe, że zaskoczy Cię to, ale nie została jeszcze przebadana przez lekarzy. Chociaż zbadano wiele przyczyn, badaczom trudno jest wyjaśnić wszystkie ważne cechy, takie jak dlaczego zwykle zaczyna się późno w pierwszym miesiącu życia, lub dlaczego ustępuje samoistnie, etc. Istnieją teorie, że może to mieć związek z dojrzewaniem układu pokarmowego dziecka.
Cechy
- Intensywny płacz, który może bardziej przypominać krzyk lub sposób wyrażenia bólu.
- Płacz bez wyraźnego powodu, w przeciwieństwie do płaczu, by wyrazić głód lub potrzebę zmiany pieluchy.
- Przewidywalny czas trwania kolki lub jej pojawiania się.
- Zaczerwienienie twarzy lub bledsza skóra wokół ust.
- Napięcie ciała, takie jak podciągnięte lub usztywnione nogi, usztywnione ręce, zaciśnięte pięści, wygięte w łuk plecy lub napięty brzuch.
Jak sobie poradzić?
Kolki najczęściej występują u 6-tygodniowych niemowląt. Znacznie zmniejszają się w 3 – 4 miesiącu życia. Jest to bardzo stresujące, ponieważ trudno przynieść ulgę maleństwu. Są jednak kroki, które możesz podjąć by złagodzić ten problem, na przykład: spróbuj masować brzuszek dziecka zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Upewnij się, że po każdym karmieniu dziecku się odbija. Ważne: pamiętaj, że pojawienie się kolki nie jest oznaką tego, że zrobiłeś coś źle.
Kiedy iść do lekarza
Umów się na wizytę u lekarza w celu dokładnego zbadania, jeśli dziecko odczuwa nadmierny płacz lub inne oznaki kolki. Po prostu. Porozmawiaj z lekarzem specjalistą, jeśli odczuwasz zbyt duży dyskomfort czy obawę