Naturalny pokarm mamy jest najlepszy dla niemowlęcia, ponieważ zawiera wszystko, co potrzebne do rozwoju maluszka. Jednak nie każda kobieta może karmić piersią — wpływ na to ma wiele czynników. Zastanawiasz się, jak zapewnić dziecku wszystko to, co najlepsze? Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz podać naturalnego pokarmu, po konsultacji z doradcą laktacyjnym lub pediatrą, możesz sięgnąć po mleko modyfikowane. Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie w pełni świadomej decyzji.
Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie piersią powinno trwać do ukończenia przez dziecko 6. miesiąca życia. Po tym okresie zaleca się kontynuowanie podawania naturalnego pokarmu i jednocześnie rozszerzanie diety, czyli wprowadzanie produktów uzupełniających. Jednak zadajesz sobie pytanie: „co jeśli nie chcę lub nie mogę karmić piersią?”. Wtedy zdecyduj się na odpowiednie mleko modyfikowane.
Kiedy kobieta nie może karmić piersią?
Marzysz o tym, żeby karmić piersią, ale niestety nie jesteś w stanie? Pamiętaj, że to nie Twoja wina, a brak laktacji wcale nie sprawia, że jesteś gorszą matką. Jesteś najukochańszą mamą na świecie, bo chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej.
Istnieje wiele przyczyn, przez które w piersiach nie powstaje pokarm. Mogą to być:
- czynniki przedgruczołowe, np. zaburzenia hormonalne, ciężką chorobę, przyjmowanie niektórych leków;
- czynniki gruczołowe, np. stan po operacji piersi, pierwotny niedorozwój piersi, hipoplazja tkanki gruczołowej;
- czynniki zagruczołowe, np. nieefektywne opróżnianie piersi, nieprawidłowa technika karmienia.
W takiej sytuacji skonsultuj się z doradcą laktacyjnym oraz pediatrą. Maluszek musi otrzymywać wszystkie cenne składniki odżywcze, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.
Zatem jeśli masz problemy z laktacją, zmiana sposobu karmienia na podawanie mleka modyfikowanego może okazać się koniecznością.
Jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze?
Wiele kobiet, które muszą przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym, mierzy się z ogromnym poczuciem winy. Niepotrzebnie.
Pamiętaj! Mleko modyfikowane zostało skomponowane tak, aby zapewniało maluszkowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Jednak nie oznacza to, że możesz wybrać przypadkowy produkt z półki w sklepie. Oto, co warto zrobić przed zakupem mleka dla maluszka.
1. Zwróć uwagę na składniki odżywcze
Zastanawiasz się, jakie mleko modyfikowane wybrać? Sprawdź, jakie zawiera składniki odżywcze. Uwzględnij przy tym np. DHA, ARA, prebiotyki GOS/FOS. Nie bez znaczenia są też witaminy, m.in. D, K, B12, C, E, kwas pantotenowy. Będą wspierać pracę organizmu Twojej pociechy!
2. Wybierz produkt bez oleju palmowego
Jesteś przeciwniczką oleju palmowego w diecie, więc starasz się unikać produktów, w których występuje? Czy wiesz, że składnik ten często pojawia się również w mleku modyfikowanym – jako źródło kwasu palmitynowego obecnego w dużej ilości w mleku mamy.
Jednak niektóre badania naukowe pokazują, że spożywanie przez dziecko mleka modyfikowanego zawierającego olej palmowy może:
- przyczyniać się do gorszego przyswajania tłuszczów u wapnia;
- skutkować mniejszą przyswajalnością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach;
- mieć krótkotrwały wpływ na oddawanie stolców o twardszej konsystencji.
Z pewnością nie chcesz podawać takiego składnika swojemu maluszkowi, prawda? Na szczęście masz wybór: na rynku pojawia się coraz więcej preparatów pozbawionych oleju palmowego. Za przykład może posłużyć m.in. mleko następne NenaBaby 2, które zawiera tzw. dobre oleje roślinne: słonecznikowy, rzepakowy, kokosowy.
3. Postaw na produkt o delikatnym smaku
Jeśli dziecko chętnie otwiera buzię i nie wypluwa smoczka czy pokarmu – to znak, że mleko mu smakuje. Aby Twój niemowlak spokojnie jadł, możesz wybrać produkt o delikatnym smaku – zwiększy to prawdopodobieństwo, że maluch nie odrzuci butelki.
4. Unikaj mleka zawierającego syrop glukozowy
Syrop glukozowy służy głównie do dosłodzenia produktu, będąc jednocześnie źródłem pustych kalorii. Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę, że jego częste spożywanie może zwiększać ryzyko otyłości czy cukrzycy. Dlatego warto unikać tego składnika w mleku modyfikowanym. Wybierz taki produkt, który nie zawiera syropu glukozowego.
Na rynku ciągle pojawiają się nowe preparaty przeznaczone do żywienia zdrowych niemowląt. Wyróżniają się ściśle kontrolowaną jakością i spełniają rygorystyczne normy. Wszystko po to, aby zapewnić prawidłowy rozwój maluszkom, które nie mogą być karmione piersią. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jakie mleko modyfikowane będzie odpowiednie dla Twojego maluszka, porównaj dostępne propozycje. Nie zawsze wybór tych najpopularniejszych produktów będzie najlepszy.