Twój maluszek ciągle płacze, a Ty nie możesz go uspokoić, mimo że wypróbowałaś już wszystkie metody? Jeśli płacz ma charakter napadowy, może oznaczać kolkę. Chociaż budzi ona niepokój, jest łagodnym zaburzeniem, które dotyka nawet 10-40% niemowląt na całym świecie. Zanim więc – jako rodzic – zjawisz się na ostrym dyżurze, poznaj prawdopodobne przyczyny tego problemu i dowiedz się, co na kolki u noworodka sprawdzi się najlepiej.
Kolki u noworodka, w żargonie lekarskim, nazywa się czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego. Mają one charakter samoograniczający się, ale mogą prowadzić do wielu zaburzeń m.in. tzw. zespołu dziecka potrząsanego. Tak się dzieje, gdy poprzez zbyt mocne kołysanie próbujesz uspokoić maluszka. Dlatego warto wiedzieć, z czego wynikają kolki i jak sobie z nimi radzić w bezpieczny sposób.
Objawy kolki u noworodka
Uważasz, że Twój maluszek ma kolkę, ponieważ często płacze mimo zaspokojenia podstawowych potrzeb malucha? Pamiętaj, że płacz to jedyny sposób komunikacji pociechy z Tobą. Dlatego nie panikuj — być może maleństwo jest po prostu zmęczone lub przebodźcowane. Takie zachowanie często pojawia się, gdy np. w odwiedziny przyszło dużo nowych osób.
Pamiętaj również, że definicja medyczna kolki to nie tylko płacz. Mianem kolki u noworodka określa się zespół reakcji i zachowań, w którym dominuje napadowy płacz / krzyk malucha. Ważne jest jednak to, aby objawy kolki u noworodka wpisywały się w tzw. regułę trzech zaproponowaną przez Wessela. Zatem Twój maluch cierpi na tę dolegliwość, gdy napady płaczu i rozdrażnienia:
- występują przez co najmniej 3 godziny dziennie,
- pojawiają się minimum 3 dni w tygodniu,
- utrzymują się przez co najmniej 3 tygodnie.
Napadom płaczu mogą towarzyszyć także: zaczerwienienie twarzy, wzdęcia, zwiększona ilość wydalanych gazów, podkurczanie nóżek. Jeśli zauważasz u maluszka takie dodatkowe objawy, to faktycznie może być kolka.
Pamiętaj! Kolka niemowlęca występuje wówczas, gdy nagły niepokój pojawia się zwykle o tej samej porze każdego dnia. Natomiast poza okresami płaczu maluch chętnie spożywa pokarm i prawidłowo przybiera na wadze.
Zastanawiasz się, ile trwa kolka u noworodków? Szczyt częstości występowania objawów przypada na 6. tydzień życia, zaś dolegliwości najczęściej ustępują między 3.-6. miesiącem życia malucha.
Kolki u noworodka – skąd się biorą?
Mimo że kolki u noworodka są częstym problemem, do tej pory nie udało się dotrzeć do konkretnych przyczyn tego problemu. Przypuszcza się jednak, że za te dolegliwości odpowiada przede wszystkim niedojrzałość przewodu pokarmowego. Pamiętaj jednak, że nie bez znaczenia są również:
- zmiana mikrobioty jelitowej,
- nietolerancja białka mleka krowiego,
- nietolerancja laktozy,
- nieprawidłowa technika karmienia,
- palenie papierosów przez mamę.
Niektóre źródła wskazują również na nadmiar zewnętrznych bodźców, co łączy się z niedojrzałością układu nerwowego. Dlatego warto zadbać o spokój i ciszę w otoczeniu maleństwa.
Co na kolki u noworodka?
Zastanawiasz się, co na kolki u noworodka będzie najlepsze? Zapewne Twoja mama czy teściowa „sypią” poradami jak z rękawa. Jednak Ty stosuj wyłącznie te metody, które wykazują skuteczność w świetle najnowszej wiedzy medycznej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz swojemu maleństwu.
Jako że przyczyna opisywanych dolegliwości jest bardzo złożona, możesz jedynie próbować zmniejszyć ich nasilenie. Dobrym pomysłem jest np.:
- ograniczenie palenia papierosów – o ile zmagasz się z tym nałogiem;
- wyeliminowanie alergenów ze swojej diety – mowa m.in. nabiale, jajach kurzych, soi, ryb; warto to rozważyć, jeśli karmisz piersią;
- podawanie probiotyków – polecane jest podawanie preparatów zawierających probiotyczny szczep Lactobacillus reuteri;
Jeśli chcesz złagodzić objawy kolki u noworodka, możesz także podawać ziołowe herbatki, zawierające m.in. koper, miętę, melisę, czy lukrecję. Dobrze sprawdzi się np. herbatka dla dzieci i niemowląt NenaBaby BuBu – na brzuszek, która zawiera naturalne składniki pochodzące wyłącznie z certyfikowanych upraw.
Pamiętaj! Jeśli zachowanie maluszka wskazuje na kolkę niemowlęcą, ale nie masz pewności, skontaktuj się z pediatrą. Specjalista oceni stan zdrowia dziecka i podpowie korzystne rozwiązania dla jego rozwoju.