Akademia NenaBaby

Niektórzy uważają, że leśnym postrachem są niedźwiedzie, dziki albo wilki. Ja myślę, że są nimi kleszcze. Kleszcze są niewielkie, podstępne i przenoszą kilka niebezpiecznych chorób (odkleszczowe zapalenie mózgu, borelioza), które są groźne nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt.

Wbrew pozorom kleszcze można spotkać w różnych miejscach: parkach, w trawie. Te malutkie krwiożercze bestie wchodzą w różne zakamarki ciała. Kiedyś widziałam półroczne dziecko, które będąc z rodzicami na pikniku w piękny majowy dzień, przyniosło na sobie przyjaciela w dość nietypowym miejscu- na pośladku. Wyobraźmy sobie przerażenie rodziców. Można starać się uniknąć takich sytuacji.

Przede wszystkim warto zacząć od stroju. Wybierając się do lasu zakrywajmy się dość szczelnie (długie spodnie, długi rękaw bluzki, czapka). Ubrania w jasnym kolorze pomogą nam znaleźć szybciej kleszcza, ponieważ on sam jest ciemny. W lato jednak ciężko jest ubierać się szczelnie, dlatego należy korzystać z innych metod. Na rynku dostępnych jest kilka preparatów, których zadaniem jest odstraszanie kleszczy. Są również urządzenia, które przez ultradźwięki odstraszają kleszcze, a także bransoletki, które są nasączone nieprzyjemną dla kleszczy substancją.

Co zrobić kiedy zauważymy kleszcza? Przede wszystkim nie panikować. Kleszcza należy usunąć najszybciej jak to możliwe.

  1. Umyj ręce. Jeśli dysponujesz, zabezpiecz oczy okularami a na ręce włóż rękawiczki.
  2. Złap pęsetą kleszcza w okolicy jego głowy.
  3. Pociągnij go do góry, ale unikaj wykręcania i ściskania.
  4. Po kilku sekundach kleszcz powinien się odczepić.
  5. Umyj skórę wodą z mydłem.

Możesz zapakować kleszcza do woreczka i zgłosić się do lekarza lub sanepidu celem przebadania go pod kątem chorób zakaźnych.

Warto pamiętać, że istnieje szczepionka na odkleszczowe zapalenie mózgu, która może uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami ugryzienia przez kleszcze.

Czy to oznacza, że strach przed kleszczami powinien nas tak sparaliżować, że nigdzie nie wyjdziemy? Absolutnie nie! Trzeba zachować ostrożność i cieszyć się świeżym powietrzem.