Jakie są korzyści z karmienia piersią?
Mleko matki to po prostu pokarm dostosowany do potrzeb Twojego dziecka. W szczególności w ciągu pierwszych dni zawiera mnóstwo substancji działających na odporność dziecka. Ponadto wykazano, że karmienie piersią obniża ryzyko zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS) i białaczki dziecięcej. Jakie korzyści z karmienia piersią wypływają dla Ciebie? Karmienie piersią może pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi, raka jajnika i osteoporozy.
Czy robię to dobrze?
Czy słyszysz, jak Twoje dziecko ssie i połyka? To pierwsza oznaka tego, że
wszystko idzie po Twojej myśli. Usta Twojego dziecka powinny być szeroko
otwarte, a dolna warga zawinięta pod sutek. Możesz poczuć mrowienie w piersi; to jest mleko przedostające się do sutka. Pamiętaj jednak, że jeśli wciąż nie jesteś przekonana, że wszystko odbywa się jak powinno, możesz umówić się na wizytę położnej lub pielęgniarki środowiskowej.
Czy dziecko dostaje wystarczającą ilość mleka?
Ogólna zasada jest taka, że należy karmić dziecko, dopóki nie puści piersi lub nie zasypia. Kiedy to się stanie miej pewność, że brzuszek Twojej pociechy jest pełny. Aby stymulować laktację podawaj dziecku raz jedną, raz drugą pierś. Gdy nie masz pewności, ile zjadło Twoje dziecko zwróć uwagę na inne oznaki. Czy Twój maluszek właściwie przybiera na wadze? Czy wydaje się być zdrowy? Czy robi często siku i kupkę? Jeśli tak, prawdopodobnie robisz to dobrze! Jeśli się martwisz, porozmawiaj z położną lub pielęgniarką środowiskową.
Jak mogę zwiększyć laktację?
Sztuczka polega na tym, aby na początku karmić dziecko tak często i tak długo, jak chce. Karmienie na żądanie pozwala Ci stymulować laktację. Nie zapomnij podawać dziecku piersi naprzemiennie. Jeśli masz problem z zapamiętaniem, spróbuj tego triku: noś gumkę do włosów na lewym lub prawym nadgarstku, w zależności od tego, od której piersi chcesz zacząć.
Jak często powinnam karmić piersią?
Nie ma na to złotej liczby, ale na początku będzie to od 8 do 12 razy w ciągu 24 godzin. To naprawdę zależy od Twojej pociechy. Niektóre z dzieci wolą krótkie karmienia, a częste, a inne wolą odwrotnie – dłuższe karmienie, które utrzyma je najedzone przez kilka godzin. Noworodka karm na żądanie, jednak staraj się, aby przerwy między karmieniami nie były dłuższe niż 3 godziny! Najlepsze, co możesz zrobić, to usiąść i pozwolić dziecku przejąć inicjatywę.
Jak długo powinnam karmić dziecko piersią?
Domyślamy się, że oczekujesz konkretnej odpowiedzi, ale nie mamy takiej. Jeśli wracasz do pracy, karmienie wyłącznie piersią może być po prostu utrudnione, a nawet nierealne. Jeśli masz problemy z laktacją zgłoś się do Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego. Co jeśli mimo chęci nie uda Ci się karmić piersią? Tak też bywa! Wtedy najlepszym rozwiązaniem może być przejście na mleko modyfikowane. Podchodź do tego realistycznie i pamiętaj, że nie ma tu złej odpowiedzi. Co mówią eksperci? Przez pierwsze sześć miesięcy zaleca się wyłącznie karmienie piersią.